برگزاری همایش روز ملی ثبت احوال در اداره کل ثبت احوال استان فارس

Mehdi Dehghani

1396-10-5


به مناسبت سوم دیماه روز ملی ثبت احوال همایشي در اداره کل ثبت احوال استان برگزار شد.

این همایش باحضور مهندس رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری فارس ،   مدیرکل ثبت احوال فارس ، جناب سرهنگ كشاورز معاون هماهنگ كننده فرماندهي نيروي انتظامي فارس   ،مديران و مسئولين استاني، مدیران دفاتر پیشخوان ، ثبت یاران ، روسای ادارات تابعه و همکاران برگزار گردید. در این همایش پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود ملی و سرود ثبت احوال مدیرکل ثبت احوال استان فارس ضمن خیرمقدم به میهمانان به ویژه مهندس رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری فارس ، سوم دي ماه روز ملي ثبت احوال را به کلیه همکاران تبريك گفتند و پیام ریاست محترم سازمان را به همین مناسبت قرائت نمودند.

عليرضا انصاری سوم دیماه روز ملي  ثبت احوال سالروز تشكيل مرزهاي پرافتخار هويت ايراني در سوم ديماه 1297 را یادآور خدمات 100 ساله   کارکنان ثبت احوال بعنوان سربازان بی نام ونشان به مردم این مرز و بوم دانست که تا به امروز همچنان استوار مدافع مرزهای هویتی کشور عزیزمان ایران هستند. ایشان اضافه نمود اولین سند هویتی که در سال 1297 تنظیم شده نشانگر قدمت این سازمان بعنوان یکی از کهن ترین سازمان های حاکمیتی کشور است.

مدیرکل ادامه داد مهمترین رسالتی که به وزارت کشور واگذار شده تأمین نظم و امنیت کشور است و ثبت احوال بعنوان نهادی وابسته به این وزارت پاسدار هویت ملی مردم این سرزمین است و اهمیت این سازمان را بعنوان یک نهاد حاکمیتی به خوبی نمایان می سازد و برخلاف اينكه يك دستگاه حاكميتي مي باشد بواسطه ي اهميت و جايگاه خطير و مهم در اتقان اسناد هويتي  مردم بعنوان پيشينه خود كه در بردارد یقیناً  نمي توان بخش قابل توجهی از خدمات آن به بخش خصوصی قابل واگذاری نمود. ايشان از همكاري هاي مجموعه كليه دستگاههاي استان از جمله  استاندار محترم و معاونين محترم استاندار، دانشگاه علوم پزشكي، فرماندهي نيروي انتظامي استان،شركت مخابرات منطقه فارس و ديگر دستگاهها كمال تقدير و تشكر كردند و اذعان داشتند كه اگر موفقيتي و كار  مهمي در استان انجام شده است حاصل تلاش كار گروهي و دسته جمعي و در جهت خدمت رساني به شهروندان در كمترين زمان ممكن بوده است.

مديركل ثبت احوال استان فارس همچنين گفت: استان فارس در سال 93 با 96 درصد ثبت ولادت استان بيست و ششم و در ثبت واقعه فوت با 96.3 درصد استان بيست پنجم بود اما در سال 94 با تلاش‌هاي انجام شده در ثبت ولادت در مهلت قانوني اول و در ثبت واقعه فوت در مهلت قانوني دوم كشور شد.ایشان گفت: 99.7 درصد كل ولادت‌ها و 99.8 درصد كل فوت‌ها در مهلت قانوني مشخص شده، ثبت شده است 

ایشان در ادامه افزودند که تا هم اکنون حدود 2 میلیون فقره کارت هوشمند ملی صادر و تحویل شهروندان شده است .و اشاره نمودند که بیش از 540 ایستگاه کاری ثبت نام کارت هوشمند ملی راه اندازی و 3 ایستگاه تحویل کارت هوشمند ملی با همکاری بخش خصوصی راه اندازی شده و حدود 450 نفر در این حوزه مشغول بکار شده اند.

وی اشاره نمودند که اکثر نمایندگی های ادارات تابعه را فعال نموده و به تمامی بخش هایی که دارای دفاتر پیشخوان می باشند مجوز انجام فعالیتهای ثبت احوال را داده اند.و در ادامه بیان نمودند که در استان فارس 18 اداره به فیبر نوری متصل می باشد و مابقی ادارات در دستور کار و در حال اجرا می باشد .

علیرضا انصاری در حوزه شناسنامه گفت:در گذشته تعویض و صدور شناسنامه حدود 2 ماه انجام میگرفته است   که در حال حاضر در مدت 1 روز کاری، شناسنامه صادر و در دست شهروندان عزیز قرار می گیرد.در ادامه ايشان در خصوص راه اندازي سيستم سيار ثبت نام كارت هوشمند ملي در استان فارس اذعان داشتند با وجود پیشبرد مطلوب طرح صدور کارت هوشمند ملی در استان فارس و با توجه به پايان اعتبار كارت هاي ملي قديمي، صدور کارت برای برخی اقشار از جمله بیماران قطع نخاعی جانبازان عزیز،معلولین و یا ساکنان مناطق دور افتاده مشکلاتی ایجاد می نمود که برای پاسخ به این نیاز سیستم سیار کارت هوشمند ملی راه‌اندازی شد.كه از اين پس جانبازان ،   معلولان ، مناطق روستائي و دور افتاده و افرادي كه امكان حضور در ادارات ثبت احوال و پيشخوانها را ندارند  از اين طريق مراحل انجام ثبت نام كارت هوشمند ملي آنان انجام مي پذيرد.

مدیرکل ثبت احوال در پایان سخنانش از تلاشهای خالصانه تمامی کارکنان زحمت کش و وظیفه شناس ثبت احوال فارس ، ریاست عالیه سازمان و استاندار محترم تقدیر و تشکر کرد و برای همه آنها و خانواده محترمشان آرزوی موفقیت و سربلندی نمود.

در ادامه همایش مهندس رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری فارس ضمن تشکر از حضور حاضرین در همایش و تبریک روز ملی ثبت احوال از تلاشهای کارکنان  خدمات بی وقفه و همت بالای مدیرکل محترم ثبت احوال فارس که در طول مدیریت شان ثبت احوال فارس را به جايگاه اول كشور در ميان استانهاي كشور رسانيده است، تشکر وقدردانی ویژه نمود و شایسته تقدیر خواند و داوم و توفیق و سلامتی ایشان را از خداوند متعال مسئلت نمود.

مهندس رحمانی در همایش روز ملی ثبت احوال استان فارس با اشاره به روز ملی ثبت احوال اظهار داشت: انتظارات و توقعات از سازمان ثبت احوال با توجه به پیشرفت علم و دانش بالا می رود و از این رو باید به این مهم توجه شود. وی با بیان اینکه ارزیابی نیروی انسانی در جامعه به عنوان مهمترین سرمایه اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است، تصریح کرد: از این رو نقش ثبت احوال در حوزه برآوردهای کمی و کیفی انسان بسیار مهم است که البته این سازمان در راستای رفع نیازهای جامعه عملکرد خوبی داشته است.   وی به تحولات اساسی انجام شده در سازمان ثبت احوال پس از پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: این تحولات طی دهه های قبل به منظور پاسخ به نیازهای مردم و سازمان های مختلف و ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم انجام شد .

ایشان درادامه رتبه برتر ثبت احوال فارس در ثبت نام کارت هوشمند ملی را نشان تلاش و همت جمعی کارکنان و مدیران ثبت احوال دانست و جایگاه و مسئولیت ثبت احوال را در دولت الکترونیک بسیار خطیر ارزیابی کرد و اضافه نمود در افق چشم انداز 1404 سازمان ثبت احوال باید یک سازمان یادگیرنده تحول گرا و نظام مند باشد و با مجهز شدن به دانش روز در جهت تسهیل و تسریع در خدمت رسانی به مردم به سمت جلو حرکت کند.