مصاحبه خبری ریاست سازمان ثبت احوال کشور با صداو سیمای مرکز فارس

Mehdi Dehghani

1396-8-27


معاون وزیر کشور و ریاست سازمان ثبت احوال کشور در سفر خود به استان فارس با صداو سیمای مرکز فارس در مصاحبه خبری به تبیین برنامه های مربوط به کارت هوشمند ملی پرداخت . در ابتدای مصاحبه خبری ضمن ابراز همدردی با جان باختگان هموطنان عزیز و در زلزله کرمانشاه این حادثه ناگوار را به تمامی هموطنان تسلیت عرض نمود .ایشان اظهار داشتند که  همچنین مکرر توسط سخنگوی سازمان ثبت احوال در رسانه ملي گفته شده، بیش از 29 میلیون کارت هوشمند ملی تاکنون صادر و در اختیار هموطنان عزیز قرار گرفته است.ایشان افزودند در کشور حدود 60 میلیون نفر واجد الشرایط که بالای 15 سال سن دارند و تا سال 89 ثبت نام کارت ملی سابق کرده اند پایان امسال اعتبار کارت ملی سابق آنان پایان می پذیرد و تاکید کردند از هم اکنون جهت ثبت نام کارت هوشمند ملی اقدام نمایند و به پایان سال موکول نکنند.

ایشان بیان نمودند که سال 97 پایان پروژه صدور کارت هوشمند ملی می باشد و افراد حتما تا پایان سال جهت ثبت نام کارت هوشمند ملی بعد از ثبت نام در سایت www.ncr.ir   به دفاتر پیشخوان دارای مجوز تکمیل ثبت نام کارت هوشمند ملی مراجعه کنند.

در ادامه ایشان افزودند که ظرفیت تولید کارت هوشمند ملی در سازمان ثبت احوال کشور 2/5 میلیون فقره کارت در ماه می باشد و از ابتدای سال 97 افرادی که تا سال89 کارت ملی سابق دریافت کرده اند کارت ملی سابق آنان دارای اعتبار نخواهد بود.

ایشان در خصوص شناسنامه افزودند که در آینده به تمامی هموطنان کارت ملی هوشمند تحویل داده شد و پایگاه اطلاع جمعیتی کشور از حیث اطلاعات سببی و نسبی تکمیل شد در دستور کار است که تحت لایحه یا طرح در مجلس مطرح شود و کارت هوشمند ملی به جای سایر اسناد هویتی کاربرد داشته باشد و در اختیار مردم قرار گرفته شود و از آن استفاده کنند.

ایشان به لحاظ اینکه به مدت 7 سال جهت اعتبار کارت هوشمند ملی در نظر گرفته شده است دلیل این مدت اعتبار اینگونه بیان نمودندکه در طول مدت این 7 سال ممکن است کارت ملی هوشمند از لحاظ بدنه آسیب ببیند .وی بیان نمودند که این کارت دارای استانداردهای بالایی می باشد که طول عمر آن 7 سال در نظر گرفته شده است و در پایان 7 سال در عرض چند دقیقه تعویض و در اختیار مردم قرار گرفته می شود.

دکتر درخشان نیا در ادامه سخنان به این نکته اشاره نمودند که کارت هوشمند ملی کلید ورود به به دولت الکترونیک می باشد که در آینده همه ارتباطلات و استعلامات بین ادارات و مراجعه شهروندان به ادارات از طریق همین کارت هوشمند ملی احراز هویت می شوند و خدمات هویتی به افراد از طریق این کارت صورت می گیرد.

وی بیان نمود کارت ملی هوشمند غیر قابل جعل می باشد و ویژگیهای امنیتی بسیار زیادی در آن بکار رفته و درنظر گرفته شده است.و اظهار داشتند که کارت هوشمند ملی با پایگاه اطلاعات جمعیت کشور متصل می باشد و بیش از 120 وزارتخانه،اداره و نهاد عمومی و خصوص بصورت برخط با پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور متصل هستند و در بیش از 200 هزار نقطه از کشورخدمت رسانی می کند و در هرثانیه بیش از 60 هزار استعلام را پاسخ می دهد.