ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش
شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۰
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - برچسب ها

 

vebinar 29 2 1400

 

آقای انصاری مدیرکل ثبت احوال استان فارس و دبیراجرایی وبینار ضمن تشکر از بخش جامعه شناسی و برنامه ریزی دانشگاه شیراز به جهت همکاری های ارزنده این بخش در شورای راهبردی جمعیت و انجام پژوهش های کاربردی 30 اردیبهشت روز ملی جمعیت را گرامی داشتند و این روز را فرصتی برای باز اندیشی سیاست ها و برنامه ها و تلاش برای جستجوی راه های تازه برای تحقق اهداف و آرمان های جمعیت دانستند.

ایشان بیان کردند روند کاهشی موالید که از سال 1395 آغاز شده کاهش نرخ باروری کل به 1/6 درصد و کاهش نرخ رشد جمعیت که درسال 1399 با توجه به ولادت و فوت های ثبت شده به حدود 0/6 درصد در استان فارس بوده است به همراه کاهش ازدواج و افزایش سن ازدواج ضرورت بازنگری در شیوه های تبلیغ و فرزند آوری و تشویق جوانان به ازدواج را بیان می کند.

مهاجرت های داخلی و بین المللی ، استقرار فضایی جمعیت و برنامه ریزی برای سالمندانی که در آینده تعداد آنها بیشتر خواهد بود مسئله ای بسیار مهم است . ایشان با تأکید بر اینکه موضوع جمعیت مسئله امروز ماست چون در آینده دیگر کاری برای آن نمی توان کرد بیان کردند  ایده آل فرزندآوری برای خانواده های ایرانی دو فرزند است اما مهم آن است که چگونه با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی حاکم با ایجاد امنیت و اطمینان کافی این ایده را به رفتار تبدیل کرد.

 

دکتر طبیعی رئیس بخش جمعیت شناسی دانشگاه شیراز ضمن خیرمقدم به همه شرکت کنندگان در وبینار با اشاره به جایگاه استان فارس و شهر شیراز در مباحث فرهنگی ، و اجتماعی بیان نمودند رتبه چهارم استان فارس به لحاظ جمعیتی و وسعت باعث شده است که اتفاقات اجتماعی این استان در اقصی نقاط کشور موثر باشد این استان  علاوه بر آنکه پذیرنده اتفاقات اجتماعی است  می تواندبر همه مباحث اجتماعی در کشور تأثیر گذار باشد که یکی از مباحث مهم در این خصوص مسئله جمعیت است و باید مورد توجه قرار گیرد اما مسئله مهم  آن است که بررسی ها باید عالمانه و توسط متخصصین امر صورت گیرد و در آن از شعار زدگی و آرمان گرایی پرهیز شود ور در این صورت است  که می تواند هدایتگر باشد. مسئله مهم و زیربنایی است و در استراتژی های جمعیتی آنست که همه متخصصین در حوزه های مختلف در طراحی استراتژی های جمعیتی همکاری کنند ، 14 بند سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری (دامه ظله ) با توجه به این مهم در سال 93 ابلاغ شده است.

 

خانم دکتر عنایت عضو هیات علمی و استاد بخش جامعه شناسی دانشگاه شیراز و رئیس مرکز مطالعات زنان در دانشگاه شیراز با موضوع سخنرانی «بهداشت باروری با تأکید بر جنسیت » ، مراقبت بهداشتی اولیه و بهداشت باروری را از مسائل مهم جمعیت دانستند و بیان کردند بهداشت باروری شامل ابعاد مختلفی چون بهداشت جسمی ، بهداشت جنسی ، مشاوره قبل از ازدواج ، ایمنی و سلامت دوران بارداری ، توانمند سازی زنان ، پشتیبانی و درمان سرطانهای زنان و .... می شود. توجه به سلامت زنان و دختران در جامعه به لحاظ نقش مهمی که در خانواده ایفا می کنند از اهمیت بالایی برخوردار است. که در این زمینه لازم است پژوهش های علمی و کارشناسی انجام شود . ایشان با اشاره به تعریف سازمان بهداشت جهانی از بهداشت باروری که عبارت « سلامت کامل جسمی ،روانی و اجتماعی اجزاء سیستم باروری در طول زندگی » می باشد بیان کردند با توجه به این تعریف حق دسترسی به اطلاعات ،امکانات و کسب بالاترین استانداردهای بهداشت باروری و جنسی بدون هرگونه اجبار و تبعیض باید برای همه وجود داشته باشد. مطالعات نشان می دهد وضعیت آگاهی زنان در خصوص بهداشت باروری و ابعاد باروری پایین است که لازم است برنامه ریزی لازم در خصوص آن انجام شود.

 

آقای دکتر میرفردی عضوهیات علمی و دانشیار بخش جامعه شناسی دانشگاه شیراز با موضوع سخنرانی « سیاست جمعیتی ، توسعه و کیفیت زندگی » بیان کردند هدف اصلی سیاست  جمعیتی بهبود کیفیت زندگی انسانها است به گونه ای که انسانها آرامش ، توسعه اجتماعی ، توسعه سیاسی و فرهنگی داشته باشند و ادامه نسل به گونه ای باشد که بار حجیمی را بر دوش جمعیت فعال نگذارد. وقتی از سیاست های حمیعیت صحبت می شود با سه عنصر آرزوها ، آرمانها و اقعیت ها روبرو هستیم . هیچ برنامه جمعیتی بدون امکانات محقق نمی شود . مسئله جمعیت مسئله ای ساختاری است و نه فردی و حل مسئله ساختاری نیازمند راهبرد ساختاری است و با بخشی نگری نمی توان یک معضل ساختاری را حل کرد . ایشان بیان کردند وضعیت کنونی جمعیت افزایش بار تکفل را به دنبال خواهد داشت ایشان با اشاره به شاخص کامیابی به عنوان یکی اشاخص های مهم توسعه یافتگی ،  شاخص هایی چون امینت ، آزادی شخصی ، سرمایه اجتماعی ، محیط سرمایه گذاری ، کسب و کار ، دسترسی به بازار امور زیربنایی ، بهداشت ، آموزش ، محیط طبیعی و کیفیت اقتصادی را از جمله شاخص های شاخص کامیابی برشمردند  که به کیفیت زندگی توجه می کنند و پیوندی بین شاخص های توسعه و کیفیت زندگی و وضعیت جمیعت وجود دارد نشان میدهد  توسعه یافتگی کاهش رشد جمعیت را در پی دارد. اما منظور این نیست که ما جمعیتمان را کمتر کنیم که کیفیت زندگی بالاتر رود . واقعیت آن است که کشور ما در آینده پیری جمعیت را تجربه خواهد کرد اما با بخش نگری و تنها با توجه به آرمانها و آرزوها نمی توان سیاست جمعیتی را برای رفع این معظل طراحی کرد و باید سایر شاخص ها و کیفیت زندگی را هم در نظر گرفت و نباید فقط به زاد و ولد توجه کرد .در کشورهای که در حال توسعه با  نرخ باروری کل کمتر از نرخ جانشینی یک بازدارنده برای خیز توسعه ای محسوب میشود  و سیاست مطلوب ، سیاست افزایش جمعیت با تقویت امکانات زیرساختی و رفاهی است و کشور ما در حال حاضر در این وضعیت قرار دارد. ما نمی توانیم سیاست جمعیتی را بدون توجه به واقعیات توسعه ای و کیفیت زندگی جامعه مان  در نظر بگیریم در غیراینصورت همین سیاست می تواند برای ما مشکل ساز شود و تبعات و سختی هایی را در آینده به دنبال داشته باشد.

تماس با ما

 

شیراز - ميدان معلم-بلوار همت جنوبي

اداره کل ثبت احوال فارس

تلفن شیراز  شماره نمابر  ایمیل
071-36322220-2 071-36322016  info@focr.ir
top