ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش
جمعه - ۷ آذر - ۱۳۹۹
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - برچسب ها

jalse rahbordi 25 6 99

جلسه شورای راهبردی جمعیت به ریاست آقای دکتر احمدی زاده معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری فارس و اعضاء شورای راهبردی جمعیت در تاری  99/6/25 برگزار گردید.

جلسه با تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید آغاز و سپس آقای انصاری مدیرکل ثبت احوال و دبیر شورای راهبردی جمعیت استان تحولات جمعیتی استان را در 5 ماهه سال 1399 به همراه شاخص های مربوطه و رتبه و جایگاه استان فارس در بین استانها تبیین و بر روندکاهشی آمار ولادت ، فاصله گذاری زیاد بین فرزندان  ، افزایش میانگین سن مادران و پدران ، افزایش سن ازدواج ، در استان تأکید نمودند . در این گزارش جایگاه شهرستانهای استان نیز به جهت شاخص های جمعیتی بررسی شد . ایشان با بیان اقدامات صورت گرفته توسط دبیرخانه شورا شامل :  تعامل با دانشگاه و انعقاد طرح پژوهشی در خصوص برنامه ریزی راهبردی سیاست های جمعیتی با دانشگاه ، درخواست برنامه های اجرا شده از سوی ثبت احوال از دستگاه ها، ارسال ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور در خصوص سیاست های جمعیتی برای اعضاء ، برگزاری جلسه استفاده از ظرفیت سمن ها جهت اجرای سیاست های جمعیتی، استفاده از ظرفیت صدا و سیمای استان جهت ارائه مباحث جمعیتی را بیان نمودند و از اعضاء خواستند براساس سیاست های ابلاغی و برنامه های مشخص شده و ابلاغ شده از سوی وزارت خانه ها تکالیف خود را در اجرای سیاست ها ی جمعیتی انجام و گزارش آن را به دبیرخانه شورا واقع در ثبت احوال استان ارسال نمایند.

 

سپس آقای مختاری مدیرکل اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی براساس دستور کار دوم جلسه با اشاره به بند 8 سیاست های جمعیتی «توانمند سازی جمعیت در بین کار با فرهنگ سازی و اصلاح با تقویت و سازگار کردن نظامات تربیتی و آموزش های عمومی ، کارآفرینی ، فنی حرفه ای و تخصصی با نیازهای جامعه و استعدادها و علایق آنان در جهت ایجاد اشتغال موثر و مولد » بیان کردند ، استان فارس  از نظر نرخ بیکاری ، نسبت اشتغال و بهبود فضای کسب و کار در مقایسه با سایر استانها در وضعیت خوب و رو به بهبودی قرار دارد  به صورتی که در نرخ بیکاری از رتبه 30 در سال 97 به رتبه 3 بین استانها در سال 98 ارتقاء یافته است و اما قیاس های بین المللی نشان می دهد در وضعیت مناسبی قرار نداریم و به جهت ارتباط مستقیم اشغال با ازدواج به عنوان یکی از مباحث مهم جمعیتی ،این موضوع اهیمت زیادی دارد که پژوهشی در این خصوص در حال انجام است و گزارش کامل آن در جلسه آتی ارائه خواهد شد.

در ادامه براساس دستورکار سوم جلسه خانم زهرا آقا جمعیت شناس استان بیان کردند سیاست جمعیتی بر 2 مولفه استوار است که مولفه اول وضعیت شاخص های تأثیرگذار بر جمعیت و مولفه دوم رضایت یاعدم رضایت دولت از وضعیت شاخص ها  وتمایل یا عدم تمایل به   دخالت فعال است .در ایران دولت ازوضعیت شاخص ها رضایت ندارد وتمایل دارد نقش فعالی داشته باشد اگر چه تا به امروز نقش فعالی وجود نداشته. شرایط کنونی که جمعیت باروری پایین ، کاهش مرگ و میر به دلیل بهبود شرایط سلامتی، تغییر  مهاجرت به صورت خودجوش را تجربه کرده و دولت به  غیراز مهاجرت های بین المللی که برنامه ریزی هایی در مورد آن انجام شده در مهاجرت های داخلی نقشی نداشته مبین این مطلب است. اما مسئله اصلی در مورد جمعیت باروری است و برای بررسی آن ابتدا باید حرکت جمعیت به سمت پایداری بررسی شود و در جمعیتی که به سمت پایداری حرکت می کند گروه های سنی نیز پایدار می شود و ترس از مسن شدن جمعیت نخواهیم داشت . اغلب کشورهای پیشرفته دنیا به سمت پایداری جمعیت حرکت کرده اند و در کشور ما برای پایداری جمعیت باید باروری به سطح جانشینی برسد و برای رسیدن به سطح جانشینی نیاز است  دولت نقشی فعال داشته باشد و ایجاد انگیزه کند زیرا فرزند آوری سه فایده برای پدر و مادر دارد که شامل نقش تأمینی آینده ، نیروی کار فعال درخانواده ولذت والدینی می شود که دو نقش اول در حال حاضر وجود ندارد و نقش لذت والدینی در وضعیت بد اقتصادی خانواده مفهومی ندارد لذا باید به تأمین لذت والدینی توجه کنیم.

ایشان معتقد بودند سیاست ایران در زمینه کاهش باروری منطقی بود و نتیجه آن بهبود وضعیت زنان از نظر آموزش و پرورش ،افزایش نقش آنها در اشتغال و اقتصاد ونهایتا  توسعه بود. به طور کلی در همه جای دنیا توسعه عامل کاهش باروری است و ما نمی توانیم توسعه را کاهش دهیم وتنها می توانیم انگیزه ها را افزایش دهیم ، لذا باید مطالعه کنیم چه زمانی جمعیتمان به سمت پایداری می رسد و برنامه های دوره ای برای این مدت در نظر بگیریم وبرای ایجاد انگیزه برنامه ریزی کنیم .در اروپا علاوه بر انگیزه به مهاجرت هم توجه کردند اما در کشور ما با توجه به مشکلاتی که در خصوص ازدواج با اتباع بیگانه وجود دارد نمی توان خیلی بر آن تأکید کردند .ایشان با تأکید بر نظر خانم کاظمی پور جمعیت شناس نسبت به طرح جدیدی که در مجلس در رابطه با سهمیه هایی برای فرزند سوم و چهارم مطرح شده است و  مشکلی را حل نمی کند وبیان کردند  با این وضعیتی که پیش می رویم فرصت را از دست می دهیم و زمانی به پایداری میرسیم که جمعتیمان خیلی مسن است و برگرداندن جمعیت بسیارمشکل می شود .به نظر ایشان کمک مالی به افرادی که دو فرزند دارند برای فرزند سوم راه حل درستی نیست . و بعض حساسیت ها مثل کاهش سن ازدواج حتی دو سال برای خانمی که از  25 تا  45  سالگی امکان باروری داردتأثیر زیادی بر باروری نخواهد داشت و تجربه کشورهای موفق نشان میدهد توجه به انگیزه های مادی و تأمین، عامل مهمی در باروری است .سپس اعضاء به بحث و تبادل نظر پرداختند .

 

آقای سنگی معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت وبرنامه ریزی به پنجره جمعیتی اشاره کردند و از اداره کل تعاون خواستند به این موضوع در ارائه گزارش آتی خود توجه کنند ایشان بیان کردند از سال 1385 پنجره جمعیتی که بهترین فرصت برای افزایش تولیدو رشد و توسعه است باز بوده و 14 سال فرصت را از دست داده ایم و به جای اینکه این فرصت برای ما به توسعه و پیشرفت منتهی شود به دلیل سیاست های اشتباه به چالش تبدیل شده است .بنابراین لازم است برای استفاده از این فرصت برنامه ریزی کنیم و نگرش مان را تغییر دهیم.

 

آقای دکتر همتی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به کاهش نرخ رشد جمعیت ، بعد خانوار و روند افزایشی میانگین سن جمعیت که پیری جمعیت در سالهای آینده به دنبال خواهد داشت بیان کردند مداخله های مرکز بهارنکو در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کاهش آمار طلاق استان و شهرستانها موفق بوده و درصد طلاقهای زیر 5 سال را کاهش داده است.

 

آقای حقایقی معاون صدا و سیمای مرکز فارس با اشاره به ضرورت مطالبات فرهنگی، همکاری و هماهنگی همه افراد را در مباحث فرهنگی ضروری دانستندو بیان کردند در برنامه های صدا و سیما خصوصاً برنامه کاشانه مهر مباحث جمعیتی و فرهنگی پرداخته می شود .

 

آقای دکتر طبیعی رئیس بخش جامعه شناسی دانشگاه شیراز بیان کردند نیاز است  سیر تحولات و دگرگونی های جمعیتی استان بررسی شود همینطور با پرهیز از تمرگز گرایی و توجه به آمایش استانی در طراحی سیاست های جمعیتی به تفاوت های جغرافیایی ، فرهنگی و قومیتی و دینی در استان توجه کرد .

در پایان جلسه جناب آقای احمدی زاده ضمن تشکر از ثبت احوال و همکاری اعضاء به ضرورت برنامه ریزی راهبردی برای تحقق سیاست های جمعیتی اشاره فرمودند و بیان کردند لازم است مشارکت نهادهای غیر دولتی در این شورا جلب و  از ظرفیت سمن ها در اجرای سیاست های جمعیتی استفاده شود شود.ایشان با اشاره به ضرورت انجام پژوهش های علمی در مباحث جمعیتی  بیان کردند لازم است وظایف و تکالیف دستگاهها در خصوص سیاستهای جمعیتی رصد و پایش شود. همینطور لازم است پژوهشی جهت تدوین راهبردهای جمعیتی با توجه به ویژگی های خاص شهرستانها ی استان توسط دانشگاه انجام شود . همینطور توجه به حوزه علمیه در شورا به عنوان یک ظرفیت در تقویت ازدواج و فرزند آوری و وجود اتاق فکری ذیل کارگروه جمعیت با حضور اساتید خبره را لازم دانستند .

تماس با ما

 

شیراز - ميدان معلم-بلوار همت جنوبي

اداره کل ثبت احوال فارس

تلفن شیراز  شماره نمابر  ایمیل
071-36322220-2 071-36322016  info@focr.ir
top