ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش
دوشنبه - ۲۳ تیر - ۱۳۹۹
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - برچسب ها

shoraye rahbordi 14 10 98

 

جلسه شورای راهبری جمعیت به ریاست جناب آقای رحیمی استاندار محترم فارس و اعضاء شورای راهبردی جمعیت در تاریخ  98/10/14 برگزار گردید.

جلسه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز و مدیرکل ثبت احوال استان فارس پس از گرامیداشت یادو خاطره سپهبد قاسم سلیمانی ضمن بیان اهمیت اجرای سیاست های جمعیتی و برگزاری شورای راهبردی جمعیت ازدستگاه ها خواستند اقدامات خود را در راستای بندهای 14 گانه سیاست های جمعیتی در جلسات شورای راهبردی و ارائه چالش های موجود را بیان نمایند که با همکاری و هم افزایی در جلسات بتوانیم به نتایج بهتری در اجرای سیاستها در استان دست یابیم. سپس گزارش تحولات جمعیتی استان در سال 1398 توسط ایشان ارائه گردید.

استاندار فارس در این جلسه گفت: اجرای سیاست‌های کلی جمعیت می‌تواند در پیشرفت و توسعه‌ی هر استانی تاثیر گذار باشد و از مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان درخواست می شود اجرای این سیاست‌ها را براساس اولویت در دستور کارخود قرار دهند.
رحیمی افزود: در اجرای سیاست‌های کلی جمعیت نباید از تحقیق و پژوهش غافل شد و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی باید در ارائه راهکار‌ها بیشتر از قبل با سایر دستگاه‌های اجرایی همکاری داشته باشند.
وی با اشاره‌ به کاهش رشد ولادت در استان، افزود: امسال کاهش ۱۴ و ۷ دهم درصدی ولادت نسبت به پارسال، وظیفه‌ی نهاد‌های آموزشی و فرهنگی را در راستای فرهنگ سازی در زمینه‌ی افزایش جمعیت سنگین‌تر می‌کند و این نهاد‌ها باید با برنامه ریزی و استفاده از تمام ظرفیت و پتانسیل‌ها راهکار‌های علمی و عملی برای برون رفت از این مشکل ارائه دهند.
استاندار فارس، از دستگاه‌های اجرایی خواست با هم افزایی با سمن‌ها و گروه‌های مردم نهاد از ظرفیت این گروه‌ها برای اجرای سیاست‌های کلی جمعیت استفاده کنند.

  در ادامه جناب آقای کامیاب کلانتری مدیرکل ورزش و جوانان درخواست داشتند کارگروهی جهت همسویی اقدامات انجام شده توسط دستگاهها در راستای سیاست های جمعیتی برگزار گردد و از همکاری سازمان های مردم نهاد در این زمینه استفاده شود. سپس نماینده ایشان با تأکید بر شعار وزارت ورزش و جوانان با عنوان «ایران جوان بمان » و اشاره به پنجره جمعیتی و ضرورت استفاده از این فرصت اقدامات این اداره کل را در راستای اجرای سیاست های جمعیتی ارائه نمودند و بیان کردند در اجرای سیاستهای جمعیتی توجه بیشتر دستگاهها بر زادو ولد متمرکز شده است در صورتیکه جلوگیری از مهاجرت جوانان هم به زاد و ولد کمک می کند و هم جمعیت فعال جامعه را حفظ می کند . ایشان بالارفتن سن ازدواج ، عدم فرهنگ سازی و آماده نمودن شرایط ازدواج را از عوامل کاهش فرزند آوری دانستند و بیان کردند اداره ورزش و جوانان در این خصوص 5 سازمان مردم نهاد را درحوزه خانواده جهت فرهنگ سازی برای پایین آوردن سن ازدواج راه اندازی نموده است و کارگروه های آموزشی پیش از ازدواج را در راستای انتخاب خوب و پایداری ازدواج و لزوم و منافع فرزند آوری در سن مناسب برگزار نموده و همینطور نشست و دوره آموزشی را برای مدیران مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده با کمک سازمان نظام روانشناسی جهت بررسی راهکارهای تشویق جوانان به ازدواج بهنگام برگزار نموده است . همچنین این اداره کل طرح مسیر سبز زندگی را در راستای کاهش طلاق در استان اجرا نموده ،در این طرح که با همکاری معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و بهزیستی اجرا میشود در دفاتر ثبت ازدواج کاربرگ هایی به زوجین ارائه میگردد و زوجین با استفاده از این کاربرگ ها ی حمایتی

می توانند در 5 سال ابتدای زندگی درگاه های آموزشی پس از ازدواج به صورت رایگان شرکت و از خدمات مشاوره ای نیز استفاده کنند. طرح دیگری که توسط این اداره کل در حال برگزاری است طرح 1000 معلم هزار زندگی است .ایشان در ادامه چالش های موجود در زمینه اجرای سیاست ها را بیان کردند و از دانشگاه علوم پزشکی درخواست داشتند با سازمان های مردم نهاد جهت ارسال پیام دانشگاه علوم پزشکی در خصوص سیاست های جمعیتی همکاری لازم را داشته باشند . همینطور بیان کردند امکاناتی که جهت تشویق جوانان به ازدواج همانند 60 میلیون وام ازدواج ارائه می شود گاهی اوقات منجر به کودک همسری خواهد شد. لذا باید در سیاست های تشویقی به آسیب های آن نیز توجه نمود. ایشان پیشنهاد کردند همه دستگاه ها از ظرفیت سازمان های مردم نهاد  استفاده کنند و سیاست های کلی جمعیت با فرهنگ سازی و همکاری همه دستگاه ها اجرا شود.

در ادامه جلسه آقای دکتر علی گلی دانشیار بخش جامعه شناسی شیراز چکیده ای از طرح پژوهشی آمار وقایع حیاتی و تفاوت های منطقه ای که با همکاری اداره کل ثبت احوال فارس و دانشگاه شیراز اجرا شده است را ارائه نمودند. این طرح با هدف بررسی آماروقایع حیاتی و شناسایی آسیب های موجود انجام شده است که چهار واقعه حیاتی را در 5 سال بررسی می کند. مبنای این پژوهش داده های سازمان ثبت احوال کشور و بر اساس شهرستانها در کشور بوده است.نتایج نشان میدهد  در بحث ولادت استانها به دو دسته تقسیم می شوند دسته ای که کاهش باروری را در 5 سال تجربه کرده اند و استانهایی که با افزایش باروری روبرو بوده اند،  استان فارس روند نزولی را در ولادت طی کرده است ودر بعضی شهرستانها مانند آباده و اقلید این روند نزولی بیشتر است  و با فرهنگ سازی و آموزش برای خانواده ها می توان این وضعیت را بهبود بخشید. بررسی ثبت ها در مهلت قانونی نشان داد استان فارس از استانهای پیشرو در ثبت در مهلت قانونی است . سن مادران هنگام تولد فرزندان در بیشتر موارد بالای 25 سال بوده است و در بعضی شهرستانها شاهد کودک همسری و تولد نوزاد در سن کم بوده ایم. این تحقیق نشان می دهد فرزند آوری در مناطق روستایی بیشتر ازمناطق شهری است. این تحقیق نشان می دهد مرگ و میر در 5 سال مورد بررسی افزایش داشته است که نشانی از تغییر در ساختار هرم سنی جمعیت و به نوعی افزایش میانگین سنی جمعیت است . بررسی علل فوت نشان می دهد فوت بر اثر بیماری های قلبی و عروقی بیشترین رشد را در طول دوره داشته است. بررسی شایع ترین علل فوت نشان می دهد در شهرستانهای مناطق شرقی ، داراب و زیرمجموعه این شهرستان بیشترین رشد علل مرگ و میر 5 گانه را دارند. بررسی آمار ازدواج در طول دوره مورد بررسی نشان میدهد سن ازدواج مردان و زنان افزایش یافته است که این افزایش در مناطق شهری بیشتر بوده است. بیشترین ازدواج ها دربازه 24-20 سال زنان و 29-25 مردان بوده است. تعداد کمی هم کودک همسری را در استان شاهد هستیم . بررسی آمار طلاق نشان می دهد که استان فارس در بین سالهای 96-92 با کاهش آمار طلاق روبرو بوده است. و محدوده سنی مردان 34-30 و زنان 29-25 سال و در مرحله بعدی مردان 29-25 و زنان 24-20 سال بیشترین فراوانی طلاق را دارند. که لازم است عوامل زمینه ای در این خصوص شناسایی شود.

پس از آن دبیر جلسه از همکاری دستگاهها تشکر نمودند و درخواست داشتند در جلسه آینده یکی از دستگاهها اقدامات و مشکلات خود را در اجرای سیاست های جمعیتی ارائه نماید.

در پایان استاندار محترم پس از تشکر از مطالب ارائه شده و تأکید بر حضور مدیران کل در جلسات مصوبات جلسه را بیان فرمودند.

در این جلسه لوح تقدیری از طرف معاون وزیر و رئیس سازمان ثبت احوال کشور جهت تقدیر از همکاری های استاندار محترم تقدیم ایشان شد .

تماس با ما

 

شیراز - ميدان معلم-بلوار همت جنوبي

اداره کل ثبت احوال فارس

تلفن شیراز  شماره نمابر  ایمیل
071-36322220-2 071-36322016  info@focr.ir
top