ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش
سه شنبه - ۲۵ تیر - ۱۳۹۸
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - برچسب ها

bazdid khabare jonob 12 4 98

مدیرکل ثبت احوال فارس ، همراه با مسئولین این اداره کل در ساختمان روزنامه خبر جنوب ضمن آشنایی با چگونگی فعالیت همکاران این روزنامه ، در جریان روند انتشار نشریات بین الملی خبر قرار گرفتند و در پایان در گفت و گو با خبرنگاران خبر جنوب به سوالات آنان پاسخ دادند.

علیرضا انصاری مدیرکل ثبت احوال در پاسخ به برخی سوالات خبرنگاران در خصوص علت تاخیر صدور کارت های هوشمند ملی گفت : نبود مواد اولیه برای صدور کارتهای خام الکترونیکی به دلیل تحریم های چندسال گذشته موجب تعلل در صدور این کارت شد. وی افزود تاکنون 3 میلیون و 253 هزار کارت هوشمند ملی در استان فارس صادر شده و هم اکنون با رفع مشکل مقطعی تهیه کارت های خام ، صدور  و چاپ  آنها به سرعت در حال انجام است . مدیرکل ثبت احوال فارس درباره کارکردهای کارت ملی هوشمند تصریح کرد در صورتی که همه دستگاههای اجرایی زیرساخت های مورد نیاز کارت ملی هوشمند را فراهم نمایند امکان ارائه 18 خدمت مختلف به دارندگان این کارت ها وجود دارد. به گفته انصاری ارائه خدمات بانکی ، بیمه های درمانی ، کارت پایان خدمت ، گواهینامه ، امضای الکترونیک به خصوص برای جلوگیری از جعل در نقل و انتقالات مالی و ملکی به همراه ایجاد شفافیت در مسائل مالیاتی و انتخاباتی ، بخش هایی از ظرفیت کارت های ملی هوشمند است.

وی با بیان اینکه کارت های ملی قدیمی عملا کارائی خود را از دست داده و به دستگاههای اجرایی هم اعلام شده که خدمات خود را به دارندگان کارت های ملی قدیمی ارائه ندهند ، اظهار کرد تنها راه دریافت خدمت توسط کسانی که هنوز کارت ملی هوشمند خود را دریافت نکرده اند ارائه برگ گواهی درخواست صدور کارت ملی هوشمند همراه با شناسنامه می باشد.

مدیرکل ثبت احوال فارس با دعوت از هم استانی هایی که تاکنون برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام نکرده اند ، گفت : آنها باید هرچه سریعتر با مراجعه به دفاتر پست و پیشخوان نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. وی بیان کرد : در 40 نقطه شیراز و تمام شهرستانها و بخش هایی که در آنها دفاتر پیشخوان خدمات دولت وجود دارد امکان ثبت نام و دریافت کارت ملی هوشمند فراهم شده تا از تردد غیرضروری به مراکز شهرستان ها جلوگیری شود. مدیرکل ثبت احوال فارس در پاسخ به سوال دیگری پیرامون احتمال تخلف و چند بار رای دادن با یک شناسنامه و کدملی در انتخابات گفت : به هیچ عنوان دغدغه ای وجود ندارد و همانگونه که در انتخابات پیشین با ارائه هر کدملی تنها امکان یک رای وجود داشت از این پس نیز با این روند تخلفات به کمترین میزان خواهد رسید و عملا ًامکان تخلف وجود ندارد.

علیرضا انصاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاهش مدت زمان صدور گواهی فوت و تولد گفت : از آنجا که یکی از رسالت های ثبت احوال ثبت به موقع ولادت و فوت می باشد این استان در سنوات گذشته در انتهای جدول بود که با تلاش مسئولین امروز جزو استان های برتر می باشد به گونه ای که زمان صدور گواهی فوت 10 روز  و برای تولد 15 روز است. 

مدیرکل ثبت احوال فارس ضمن ارائه آماری از ازدواج سه ماهه اول سال جاری در فارس گفت : میانگین سن ازدواج در این مدت در میان پسران 30 تا 35 سال و دختران 21 تا 25 سال بوده است.

وی در خصوص آخرین آمار تولد و وفات در استان بیان کرد : طبق آمار طی سه ماهه اول امسال 16 هزار و 162 گواهی صدور ولادت در استان ثبت شده و طی همین مدت 5 هزارو 265 نفر نیز فوتی داشتیم که با توجه به این آمار به نسبت مدت مشابه زمان مشابه سال قبل در تولد 15 و 7 دهم و در مرگ و میر 2 و یک دهم کاهش را شاهد بوده ایم. انصاری ادامه داد همچنین متداول ترین اسامی ر میان دختران فاطمه ،زهرا ، حلما ، آوا ، مرشانا ، نازنین زهرا ، آیلین ، بهار ، باران و رها بوده و درمیان پسران نیز متداول ترین نام ها امیرعلی ، محمد ، علی ، امیرحسین ، ماهان ، حسین ، امیر عباس ، محمد طاها ، ابوالفضل و آریا بوده است.

مدیرکل ثبت احوال فارس در خصوص فعالیت های کمیته نام نیز گفت : این کمیته با استفاده از مسئولین و متخصصین امر ، نام ها و فامیلی های نامتعارف را ظرف یک هفته تعیین تکلیف می کند. وی در خصوص شرایط تغییر نام و فامیل گفت : در صورتی با تغییر نام ها و فامیل ها موافقت می شود که متقاضی شرایط لازم را داشته و نام ها نامتعارف باشند اما به طول کل به عنوان مثال نام های مذهبی به هیچ عنوان به نام غیر مذهبی تغییر نمی پذیرد. البته زنان می توانند نام خانوادگی همسرشان را برای خود برگزینند. مدیرکل ثبت احوال فارس در بخش دیگری از سخنانش از واگذاری بخشی از خدمات سازمان متبوع خود به بخش های خصوصی خبر داد و گفت به لحاظ قانونی امکان واگذاری همه خدمات سازمان ثبت احوال به دفاتر پیشخوان خدمات دولت وجود ندارد اما اموری مانند تعویض شناسنامه بزرگسال ، ثبت نام کارت هوشمند ملی ، تغییر نام و ... به این دفاتر واگذار شده که ارزیابی ها حکایت از روند مطلوب خدمات رسانی در آنها دارد.

وی با تأکید بر اینکه نظارت دستگاههای اجرایی بر عملکرد دفاتر پیشخوان باید به صورت دقیق و مستمر ادامه داشته باشد ، تصریح کرد اداره کل ثبت احوال فارس از طریق تیم های ماده 91 و 92 قانون و همچنین تیم های اسناد مدیریتی ، مالی و فناوری ، نظارت خود را بر دفاتر پیشخوان اعمال می نماید.

وی با اذعان بر اینکه با تخلفات دفاتر پیشخوان به صورت قاطع و قانونی برخورد خواهد شد ، بیان کرد هدف ماه مبارزه با تخلفات است و در این راه چشم خود را بر تخلفات کوچک و بزرگ نخواهید بشت . انصاری به موفقیت های پی در پی اداره کل ثبت احوال فارس اشاره کرد و گفت ، در خصو ص ارزیابی عملکرد بین استان های کشور استان فارس درسال 94 مقام دوم و در سال 95 حائز مقام اول شد و در جشنواره شهید رجایی نیز عنوان های برتر را کسب کرد.

وی از تجهیز ادارات ثبت احوال فارس به فیبرنوری خبرداد و افزود به منظور تکریم شهدا و خانواده آنها از میان 15 هزار شهید استان فارس برای 7500 نفر شناسنامه ویژه شهدا صادر شده و بقیه نیز در نوبت صدور هستند.

مدیرکل ثبت احوال فارس در پایان سخنان خود باتقدیر از فعالیت های روزنامه خبر جنوب در امر اطلاع رسانی و آگاهی بخشی گفت یکی از اصولی که موجب رشد و ترقی جامعه می شود شافیت در همه امور است لذا رسانه و جراید به عنوان رکن چهارم می توانند به این شافیت دامن بزنند.

وی رعایت انصاف از سوی رسانه ها را امری واجب و اساسی در این زمینه دانست و افزود : انصاف و رعایت کردن جوانب امر و عدم دخالت مسائل شخصی در اطلاع رسانی با ارزش و مهم است که مجموعه روزنامه خبر جنوب از این نعمت برخوردار می باشد.

علیرضا انصاری ضمن تشکر و قدر دانی از اقدامات و تلاشهای خستگی ناپذیر و همت بلند حسین واحدی پور مدیرمسوول نشریات بین المللی خبر اضافه کرد دقت نظر در بهره گیری از افراد متخصص در حوزه های مختلف این روزنامه در کنار تعهد و انگیزه ذاتی توجه برانگیز است که این امر زمینه رشد موفقیت و تعالی مجموعه خبر را ایجاد کرده است.

 

تماس با ما

 

شیراز - ميدان معلم-بلوار همت جنوبي

اداره کل ثبت احوال فارس

تلفن شیراز  شماره نمابر  ایمیل
071-36322220-2 071-36322016  info@focr.ir
top