ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش
سه شنبه - ۲ مهر - ۱۳۹۸
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - برچسب ها

به نام پروردگار آفریننده ی انسان ،

 اشرف مخلوقات ....

 

30 ام اردیبهشت ماه روز ملی جمعیت - بزرگترین و مهمترین سرمایه ی رشد و توسعه و بالندگی کشور-  را گرامی می دارم.

 این روز فرصتی است برای یادآوری و هم اندیشی تمامی ایرانیان درباره جمعیت و مسائل و مشکلات آن با نگاهی انسانی و ملی و فارغ از دغدغه های بخشی ، جناحی ، قومی .

جمعیت و مباحث مرتبط با آن یکی از مهمترین و پایه ای ترین موضوعات اندیشه های انسان امروز است. به ویژه در کشور ما تعدد مسائل جمعیتی این اهمیت را دوچندان میکند جامعه ایران در حال گذر از سنت به مدرنیته است که تغییرات اجتماعی و فرهنگی بسیاری را به دنبال دارد و نیازمند برنامه ریزی و مدیریت صحیح برای دستیابی  پیشرف و تعالی جامعه و عین حال حفظ ارزش ها و آرمانهای کشور است .

 ساختار سنی جمعیت نشان میدهد بیش از 70 درصد جمعیت در سن فعالیت قرار دارند که به معنای پنجره جمعیتی یا فرصت جمعیتی است و توانمند سازی جمعیت در سن کار با توجه به کوتاه بودن فرصت پنجره جمعیتی از مسائل مهم جامعه است.

ارتقاء پویایی و بالندگی وجوانی جمعیت با افزایش باروری عمومی به رقمی بیش از سطح جانشینی -که 2/1 فرزند به ازای هر مادر به صورت میانگین است - از مسائلی است که توجه جمعیت شناسان و سیاست گذاران را به خود جلب کرده است. واضح است رفع موانع ازدواج و کاهش سن ازدواج که در سالهای اخیر روندی صعودی داشته از عواملی است که خود پویایی و بالندگی جامعه را به دنبال دارد . مسئله اجتماعی مهم دیگر توجه به طلاق و هم پاشیدگی خانواده است. خانواده تنها ارگان اجتماعی است که حفظ حیات می کند و با متزلزل شدن خانواده حیات به خطر می افتد ، مسلماً رفع مشکلات اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و تلاش و آموزش برای افزایش سطح تاب آوری افراد جامعه می تواند کاهش طلاق را به دنبال داشته باشد. مشکلات بعداز طلاق و نبود حمایت قانونی برای خانواده و بچه ها بعداز طلاق یک زنگ خطر برای جامعه است واز هم پاشیدگی ارزش های فردی و اجتماعی را به دنبال دارد که این موضوع حمایت دولت، مجلس و وضع قوانین و اختصاص اعتبار لازم را می طلبد در صورتیکه آنچه بیشتر توجه دولتمردان را به خود معطوف کرده است افزایش آمار طلاق است و به مسائل و مشکلات بخشی از جمعیت  که با این رویداد مواجه شده اند کمتر توجه میشود .

 مسئله دیگری که جمعیت را تهدید می کند تغذیه است ،  طعامی که باید با  اطمینان بر سر سفره خانواده هایمان استفاده شود با  اخبار و اطلاعات جدیدی که هر روز در باره مواد غذایی  و ناسالم بودن  آنها میشنویم تبدیل به دغدغه ای برای همه ی افراد جامعه شده است . لازم است این موضوع توجه بیشتری شودو اطمینان خاطری برای افراد در مصرف مواد غذایی  وجود داشته باشد.

واقعیت مهم دیگر آن است که جامعه ما به سمت میانسالی و سالمندی پیش می رود . فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان ، ایجادشرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده ، پیش بینی سازوکار لازم برای بهره مندی از تجارب و توانمندی های سالمندان درعرصه های مناسب از جمله مسائل مهم جامعه است.

امید است با برنامه ریزی و مدیریت صحیح جمعیت در مسیر ارتقا و پویایی و بالندگی جامعه در سایه تکریم بزرگان و احترام به  سالمندان شعار روز ملی جمعیت را محقق سازیم و نشاط،  شادابی و سرزندگی را برای ایران زیبا به ارمغان آوریم .

 

                                                                            علیرضا انصاری

                                                                      سی ام اردیبهشت ماه 1398

تماس با ما

 

شیراز - ميدان معلم-بلوار همت جنوبي

اداره کل ثبت احوال فارس

تلفن شیراز  شماره نمابر  ایمیل
071-36322220-2 071-36322016  info@focr.ir
top