ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش
پنجشنبه - ۶ تیر - ۱۳۹۸
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - برچسب ها

به مناسبت سوم دیماه روز ملی ثبت احوال و يكصدمين سالگشت تاسيس ثبت احوال كشور در اداره کل ثبت احوال استان فارس همایشي برگزار شد

hamayesh roze sabte ahval 5 10 97

این همایش باحضور مهندس رحمانی سرپرست محترم استانداری فارس ، مدیرکل محترم ثبت احوال فارس  جناب آقاي احمدي منش ،سرپرست محترم فرمانداري شيراز ، جناب حجت السلام و المسلمين حاج شيخ عليرضا حدائق و ديگر مديران و مسئولين استاني، ثبت یاران ، روسای ادارات تابعه و همکاران برگزار گردید. در این همایش پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود ملی و سرود ثبت احوال مدیرکل ثبت احوال استان فارس ضمن خیرمقدم به میهمانان به ویژه مهندس رحمانی سرپرست محترم استانداری فارس ، سوم دي ماه روز ملي ثبت احوال را به کلیه همکاران تبريك گفتند و پیام ریاست محترم سازمان را به همین مناسبت قرائت نمودند.

عليرضا انصاری سوم دیماه روز ملي  ثبت احوال سالروز تشكيل مرزهاي پرافتخار هويت ايراني در سوم ديماه 1297 را یادآور خدمات 100 ساله  کارکنان ثبت احوال بعنوان سربازان بی نام ونشان به مردم این مرز و بوم دانست که تا به امروز همچنان استوار مدافع مرزهای هویتی کشور عزیزمان ایران هستند. ایشان اضافه نمود اولین سند هویتی که در سال 1297 تنظیم شده نشانگر قدمت این سازمان بعنوان یکی از کهن ترین سازمان های حاکمیتی کشور است.

مدير كل ثبت احوال بيان نمودند كه استان فارس در ثبت ولادت در مهلت قانوني در كشور رتبه اول و در ثبت  فوتي ها در مهلت قانوني در رده دوم قرار دارد.ايشان افزودند طبق آمار موجود ثبت احوال در زمينه پوشش و ثبت ولادت هايي كه در استان اتفاق مي افتد در مهلت قانوني 15 روز 99/82 و در ثبت فوتي ها در مهلت 10 روزه قانوني 99/72 است و هدف ما رساندن فوتي ها به  رتبه اول مي باشد.

وي يادآور شد: ما معتقديم اگر آمار تولد و مرگ ها به درستي ثبت شود ،حتي ديگر نياز به سرشماري نفوس و مسكن كه بار زيادي را بر دوش دولت مي گذارد نيست  چرا كه ثبت احوال استان مي تواند يك داشبورد جمعيتي دقيق را براي تصميم گيري و تصميم سازي ها در اختيار قراردهد.

ايشان گفتند :ثبت احوال در حال حاضر به يك سيستم و تشكيلات مدرن تبديل شده و تاكنون 8 ميليون سند در فارس را آرشيو الكترونيكي كرده است.وي افزود:از آنجا كه تا پايان سال درباره ثبت نام كارت هوشمند ملي فرصت است از آن هايي كه تا كنون مراجعه نكرده اند خواستاريم اقدام نمايند.انصاري يادآور شد كارت هاي قديمي هم تا پايان سال امسال باطل مي شود و افرادي كه براي كارت هوشمند ملي ثبت نام كرده اما هنوز كارت به دست آنها نرسيده بايد بگوييم كه به مرور صادر مي شود.

عليرضا انصاري گفت در حالي كه در يكصدمين سالگرد تاسيس ثبت احوال هستيم هنوز آن طور كه بايد اين تشكيلات شناخته شده نيست و ما در برخي زمينه ها مظلوم واقع شده ايم.انصاري افزود:كار اصلي ما صدور سند هويت براي افراد است.وي يادآور شد متاسفانه به جايگاه ثبت احوال آن طور كه بايد پي نبرده شده  اما نمي توان حتي بخشي از امور  مربوط به اين اداره را به بخش خصوصي واگذار كرد.وي در ادامه گفت با توجه به اهميت موضوع ،سامانه اعلام تغيير نشاني راه اندازي مي شود و طبق مستندات قانوني كليه افراد موظف اند در صورت هرگونه تغيير نشاني محل زندگي حداكثر طي 20 روز از طريق سامانه اعلام تغيير نشاني واقع در درگاه سازمان ثبت احوال كشور تغيير نشاني خود را اعلام كنند.در اين باره ارائه نشاني محا اقامت مغاير با پايگاه اطلاعاتي برخط سازمان ثبت احوال منجر به ايجاد اختلال در عرصه خدمات شده و تا احراز هويت مجدد و اصلاح نشاني ارائه تمامي خدمات دولت الكترونيكي به شخص با اعلام برخط مركز ملي تبادل اطلاعات به دستگاههاي مربوطه تا زمان رفع مغايرت متوقف مي شود.وي در ادامه يادآور شد با توجه به اهميت موضوع ظرفيت ثبت نام كارت هوشمند را از روي 500  مورد به روزانه بالغ بر 122 هزار نفر در استان رسانده ايم كه اين ميزان مطلوب بوده و امكان پوشش كامل هرچه سريع تر در صورت مراجعه زودتر همه مردم را فراهم مي كند.

انصاري گفت: اين كارت ها مي تواند به عنوان كارت بانكي،گواهينامه و كارت درمان استفاده شود.وي ادامه داد :42 اداره ثبت احوال را در استان به فيبر نوري وصل كرديم تا خدمات مورد نظر به مردم شهرستان ها با سرعت بيشتري ارائه گردد.

مدیرکل ثبت احوال در پایان سخنانش از تلاشهای خالصانه تمامی کارکنان زحمت کش و وظیفه شناس ثبت احوال فارس ، ریاست عالیه سازمان و سرپرست محترم استانداری فارستقدیر و تشکر کرد و برای همه آنها و خانواده محترمشان آرزوی موفقیت و سربلندی نمود.

در ادامه همایش مهندس رحمانی سرپرست محترم استانداری فارس ضمن تشکر از حضور حاضرین در همایش و تبریک روز ملی ثبت احوال از تلاشهای کارکنان  خدمات بی وقفه و همت بالای مدیرکل محترم ثبت احوال فارس تشکر وقدردانی ویژه نمود و شایسته تقدیر خواند و داوم و توفیق و سلامتی ایشان را از خداوند متعال مسئلت نمود.

مهندس یداله رحمانی در همایش روز ملی ثبت احوال ضمن تبریک این روز ملی یاد آور شد: در تقویم جمهوری اسلامی ایران سوم دی ماه که مصادف با آغار رسمی فعالیت ثبت احوال در سال 1297 است به عنوان روز ملی ثبت احوال اعلام شده است.
وی بیان کرد: نامگذاری چنین روزی به نام ثبت احوال و آغاز هفته ثبت احوال فرصت ارزشمندی برای تببین اقدامات خوب و ارزشمند عرصه ثبت احوال است که در یک قرن گذشته انجام شده و منشا تحولات مهمی در کشور بوده است.
سرپرست استانداری فارس با اشاره به برخی اقدامات مهم ثبت احوال در ایران، خاطرنشان کرد: تلاش های انجام شده در راستای اتقان اسناد هویتی یکی از این اقدامات ارزشمند است که سبب می شود اسناد هویتی به هیج عنوان متزلل نشده و مورد سو استفاده و آسیب قرار نگیرند و این امر سبب می شود افراد نسبت به حفظ اسناد هویتی خود احساس امنیت داشته باشند.
مهندس رحمانی سامان دهی و ثبت وقایع حیاتی چهارگانه را از دیگر اقدامات حائز اهمیت ثبت احوال برشمرد و اظهار کرد: با توجه به اینکه مبنای تصمیم گیری های کلان کشور اطلاعات و آمارهای به دست آمده از این وقایع چهارگانه است ثبت دقیق و به موقع این آمارها، دقت در برنامه ریزی و صحت در نتایج حاصل از آنها را تقویت خواهد کرد.
وی ادامه داد: این آمارها در صورتی که به سرعت و با دقت ثبت شود و سامانه ها و سیستم های رایانه ای ای مربوطه نیز به روز گردد نقش تاثیر گذاری در شناسایی آسیب ها و برنامه ریزی برای رفع آنها خواهند داشت.
سرپرست استانداری فارس همچنین استقرار نظام جامع شناسایی ایرانیان ، مهندسی فرهنگ نام گذاری و مدیریت هویت افراد در فضای مجازی را از دیگر اقدامات ارزشمندی دانست که در حوزه ثبت احوال انجام می شود.
وی بیان کرد: مدیریت هویت افراد در فضای مجازی سبب می شود علاوه بر اینکه از مزایای فضای مجازی بهره میگیریم از آسیب های آن نیز در امان باشیم.
مهندس رحمانی با تاکید بر اهمیت اقدامات انجام شده از سوی ثبت احوال، اظهار کرد: این اقدامات باعث شده  نظام تصمیم گیری کلان کشور نگاه جدیدی را به نقش و جایگاه ثبت احوال در ابعاد حاکمیتی داشته باشد.
سرپرست استانداری فارس عنوان کرد: با توجه به نقش ثبت احوال در استقرار برنامه های دولت الکترونیک مجهز شدن این سازمان به تکنولوژی های روز دنیا این نقش را پر رنگ تر خواهد کرد.
وی افزود: پیشرفت سازمان ثبت احوال به سمت تکنولوژی های روز دنیا سبب شده پروژه های مهمی همچون صدور کارت هوشمند ملی، شناسنامه های رایانه ای افراد بالای 15 سال و طرح آرشیو الکترونیکی اسناد سه جلدی به این سازمان سپرده شود.
سرپرست استانداری فارس با اشاره به اینکه تا کنون 3 میلیون و 50 هزار کارت ملی هوشمند در استان فارس صادر شده است که 83 درصد جمعیت استان را تحت پوشش قرار میدهد این در صد پوشش را با آمار 75 درصد که متوسط کشور است، مقایسه کرد و عملکرد متولیان ثبت احوال در استان را بسیار مناسب دانست.
وی با بیان اینکه تا کنون 2 میلیون و 700 هزار شناسنامه رایانه ای برای جمعیت بالای 15 سال استان صادر شده ابراز امیدواری کرد این پروژه تا سال آینده به اتمام برسد.
مهندس رحمانی در بخشی از سخنان خود از دست اندرکاران ثبت احوال خواست مباحث نظارتی را چه مستقیما و چه با همکاری سایر دستگاه ها تقویت کنند.
وی همچنین با تاکید بر اهمیت مدیریت نامگذاری افراد از مردم و فعالان عرصه ثبت احوال خواست با حساسیت به این موضوع توجه کنند چرا که نامگذاری نادرست در تاثیرگذاری اجتماعی افراد در آینده اثر گذار خواهد بود.
مهندس رحمانی در ادامه از فرمانداران خواست جلسات ثبت وقایع چهارگانه را به صورت مستمر برگزار نمایند و نتایج و مصوبات آن به ثبت احوال ارسال نمایند.
سرپرست استانداری فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نزدیک بودن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، گفت: همه مسئولان و دست اندرکاران با عزمی جدی در برگزاری هر چه با شکوهتر جشن های پیروزی انقلاب تلاش نمایند .
وی با بیان اینکه دشمنان همه توان خود را متمرکز کرده اند تا از برگزاری با شکوه این جشن ها جلوگیری کنند ، عنوان کرد: رسالت ما این است که در کنار مردم دست به دست هم داده و توطئه های دشمنان را خنثی کنیم.
مهندس رحمانی از همه مسئولان دستگاه ها خواست گزارش های خوب اقدامات و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته را در قالب اعداد و ارقام مقایسه ای در جلسات و محافل مختلف ارائه دهند. 

در ادامه جلسه مدير  بنياد مهدي موعود(عج) حضرت حجت السلام و المسلمين حاج شيخ عليرضا حدائق هم نقش ثبت احوال  را در مسئله محرميت و هم ارث حائز اهميت شمرد.حجت السلام حدائق گفت برخي به عنوان پدر و مادر مسئوليت فرزند را تنها در سير كردن شكم او مي دانند ،درحاليكه به طور مثال  انتخاب نام نيك جزو حقوق فرزندان است و برخي از آن غافل اند و صحيح و غلط را در اين باره تشخيص نمي دهند كه البته كارمندان مسئول در ثبت احوال در اين زمينه بايد والدين را راهنمايي كنند.

در پايان اين مراسم از اسناد سجلي مرحوم آيت الله ايماني و مرحوم آيت الله حدائق و همچنين شناسنامه شهيدان احمد،حسين و محمود فهيمي با حضور مادر اين شهيدان رونمايي شد.

تماس با ما

 

شیراز - ميدان معلم-بلوار همت جنوبي

اداره کل ثبت احوال فارس

تلفن شیراز  شماره نمابر  ایمیل
071-36322220-2 071-36322016  info@focr.ir
top